דע את חופשותיך: המדריך המלא לשעות העבודה, החגים והמועדים של סין

עושים עסקים עם סין ולא בטוחים באיזו שעה להשיג את הקולגות במשרד, מתי הם יוצאים לחופש, למה ולכמה זמן? סינדרלה מציגה: המדריך המלא לחגי ומועדי סין! וגם, כיצד תוכלו לנצל את ההזדמנות ולהתחבב על הקולגות הסינים שלכם ב-5 דקות.

סיןיבואנים מסין ואנשי עסקים ישראלים רבים מתקשים לעיתים להשיג את הספקים והקולגות הסינים שלהם במייל או בטלפון, פשוט משום שאינם יודעים מתי כדאי לנסות לעשות זאת… אז מהן שעות העבודה הרשמיות בסין? על פניו, נראה כי די פשוט לענות על שאלה זו – דיני העבודה של הממשל הסיני קבעו כי שבוע העבודה הרשמי בסין יכלול 5 ימים (שני עד שישי), עד 8 שעות עבודה ביום ובכל מקרה לא יעלה על 44 שעות עבודה בשבוע.

אולם בפועל, לא קל לאפיין את שעות העבודה בסין. ראשית, הסינים, כמו הישראלים, אוהבים להישאר במשרד ועובדים בדרך כלל מ-8 בבוקר ועד 18:00 וצפונה, כולל הפסקת צהריים הנמשכת שעה אחת לפחות. שנית, חברות רבות בסין מנהיגות (שוב, בדומה לישראל) נהלים שונים ומשונים המאלצים לפעמים את העובדים להגיע למקום העבודה מוקדם או להישאר במשרד עד מאוחר.

עניין נוסף שמקשה על קביעת שעות עבודה רשמיות קשור לשעון סין: עם עלייתו לשלטון ב-1949 ועל מנת לבסס את שליטתו, החליט הממשל הסיני להחיל זמן אחיד לכל אזורי המדינה. כך יצא ששטח עצום שאמור להיות מחולק ל-5 אזורי זמן שונים על-פי חוק זמן גריניץ’, אוחד לאזור זמן בודד בלבד – זהו “שעון בייג’ינג”. מה זה אומר? שבחורף למשל, יום עבודה במערב סין עשוי להתחיל אף ב-10 בבוקר – מהסיבה הפשוטה שחשוך בחוץ.

סין – חופשות וחגים

חופשות וחגיםכעת, כשאנו מודעים לשעות העבודה של הסינים, ניתן לגשת אל נושא החגים והחופשות בסין, וכאן העלילה מסתבכת עוד יותר; למרות ש-92% מהסינים משתייכים מבחינה אתנית לבני החאן, קיימות בסין לא פחות מ-55 קבוצות של מיעוטים אתניים, כל אחת וחגיה שלה. גיוון תרבותי זה יצר מצב של ריבוי חגים, שאיתו הממשל הסיני צריך היה להתמודד בשנותיו הראשונות. אז איך מחליטים איזה חג חשוב יותר, באיזה חג יהיה יום שבתון ארצי ואיזה יציינו באופן סמלי בלבד?
שאלות אלו היוו מקור בלתי פוסק למחלוקות בסין בחצי המאה האחרונה, ורק בשנת 2006 ה”ועדה הלאומית לבחינת מעמד החגים הרשמיים בסין” קבעה סופית (כלומר עד הפעם הבאה) מהם החגים הרשמיים בסין וכמה ימי חופשה יחלו בכל אחד מהם:

החג החשוב ביותר בסין הוא כמובן ראש השנה הסיני, המכונה “פסטיבל האביב”, למרות שהוא בכלל נחגג בחורף. החג חל בדרך כלל בינואר-פברואר, ומזכה את הסינים ב-7 ימי חופשה רצופים המכונים Golden Week. בתרבות הסינית, את התקופה הזו נהוג לבלות בחיק המשפחה, וזהו למעשה האיחוד השנתי המסורתי של המשפחה הסינית המורחבת. הסינים נוהגים להתנתק לגמרי ממקום העבודה במהלך חופשה זו ואף להקדים אותה במספר ימים כדי להספיק להגיע אל בית המשפחה בזמן לחג. במילים אחרות: בתקופה זו, אם תחפשו במייל את אחד הקולגות הסינים שלכם, סיכוי גבוה שתזכו למענה אוטומטי בנוסח “אעדר שבועיים מהעבודה, חג שמח!”.

חגים מסורתיים נוספים הם:

  1. “פסטיבל ניקוי הקברים”: חל בדרך כלל בתחילת אפריל, 3 ימי חופשה.
  2. “פסטיבל סירות הדרקון”: חל בדרך כלל באמצע יוני, 3 ימי חופשה.
  3. “פסטיבל האמצע הסתיו”: חל בדרך כלל בסוף ספטמבר, 3 ימי חופשה.

בנוסף, קיימים גם חגים רשמיים לא מסורתיים בסין. החשוב בהם הוא “היום הלאומי הסיני”, החל בכל שנה ב-1 באוקטובר, ומציין את יום עלייתה של המפלגה הקומוניסטית לשלטון. גם חג זה זכה ל-Golden Week משלו, וגם כאן, בדומה ל”פסטיבל האביב” מדובר ב-7 ימי שבתון רצופים. שני חגים רשמיים ולא מסורתיים נוספים הם יום הפועלים (1 במאי, 3 ימי חופשה) ויום השנה החדשה של לוח השנה המערבי (1 בינואר, 3 ימי חופשה).

למדו את החומר והצליחו בעסקים בסין

לסיכום, קיימים בסין 7 חגים רשמיים הכוללים כמעט 30 ימי שבתון שבהם הסינים אינם עובדים. אנו ממליצים בחום לבדוק מתי “נופלים” החגים הסינים בשנה הקרובה ולרשום לכם בצד…

אך לא רק – קחו בחשבון שבקיאות בחגי הסינים תוכל להקנות לכם נקודות זכות רבות אצל הקולגות שלכם! תוכלו לשמור על קשר אישי חם וידידותי כנהוג בין שותפים עסקיים בסין, ואף להתחבב עליהם בקלות, תוך מאמץ קטן שידרוש 5 דקות מזמנכם! רוצים לדעת כיצד?

כאמור, תרבות הגואן-שי (Guan Xi) בסין מעודדת יצירת קשרים אישיים עמוקים בין שותפים עסקיים. בהתאם לכך, סינים יצפו ליצירת אותם קשרים גם במקרה של שותפות עסקית בינלאומית, וככל שתכירו יותר את התרבות הסינית יהיה לכם קל יותר ליצור את הקשרים האלו. בחגים למשל, הקולגות הסינים שלכם יעריכו מאוד אם תשלחו להם כרטיס ברכה וכמה מילים חמות לרגל החג, ויזכרו לכם את זה לטובה בפעם הבאה שתיצרו עמם קשר. שימו לב שהדבר פועל גם בצורה הפוכה – במקרים רבים, הסינים יזכרו גם אם לא שלחתם להם ברכה לחג, ובהחלט עשויים להשליך את הדבר על אינטראקציה עסקית עתידית ביניכם.


עוסקים ביבוא מסין וזקוקים לשירות מקצועי של איתור מפעלים וספקים בסין, בקרת איכות ומשלוח בזמן עד פתח המחסן שלכם בארץ? פנו לסינדרלה סחר בינלאומי בע”מ, חברה המתמחה במסחר עם סין ויש בידיה את כל הכלים כדי לעזור לכם לייבא מסין בראש שקט.

לקביעת פגישה ללא התחייבות, התקשרו אלינו ונחזור אליכם בהקדם:
משרד: 077-9332944 | נייד: 050-7247933 | פקס: 08-9459405 | דף יצירת קשר