עסקים בסין – פתיחה והתנהגות במשא ומתן

בבואם של עסקים רבים לעשות לעסוק בנושא יבוא מסין ולשתף פעולה עם הסינים נתקלים במכשולי שפה וכשלים בתקשורת. כל אלה נובעים מחוסר הבנה של התרבות והמנטליות הסינית, ויכולים לגרום לכעסים מיותרים עוגמת נפש ואף להפסדים כספיים. מטרת הדף הזה היא לעדכן אתכם בכל הנוגע לעסקים בסין, ולתת לכם טיפים שונים בעסקים ובתרבות סין, כדי שתוכלו לבצע את עסקיכם בצורה החלקה ביותר.

ועכשיו טיפ עסקי נוסף, הנוגע למשא ומתן בסין…

השתדלו לא להגדיר ולהעמיד בפניהם deadline (“אנו חוזרים לישראל בשבוע הבא…”), הם עלולים להשתמש בזה נגדכם! הם ייקחו אתכם לארוחות ובילויים במשך 6 ימים, ואז יסכימו לשבת לדון איתכם רק ביום האחרון לפני הטיסה כאשר כבר תהיו חסרי סבלנות ולחוצים בזמן. התנהגו כאילו יש לכם את כל הזמן בעולם והיו רגועים לחלוטין עם כל ההצעות הראשוניות. הצעות אלו הן בעיקר בדיקת התגובה שלכם.

מושג איבוד הפנים (Lose Face)

“איבוד הפנים” הוא מושג מרכזי בהוויה החברתית הסינית, וכשמו כן הוא: אפשר לא להסכים, אפשר אפילו לפעמים להתווכח, אבל תמיד יש להיזהר בכבודו של הזולת. גם כשאתם מתמקחים, עשו זאת בחן ובעדינות, ולעולם אל תציגו אותו כשקרן או כרמאי. השתדלו לא להרים את הכל או לפגוע בו ישירות אפילו שיחה בעברית אשר בסופה קול צחוק רם יכול להחשב כפגיעה מכיוון שבן השיח עלול לחשוב שצוחקים עליו.

פתגם סיני עתיק

אחד מגדולי ההוגים הסינים בכל הזמנים, לאו דזה (“החכם הזקן”), הגה את המשפט: “גם מסע בן אלף מילין, מתחיל בצעד אחד קטן”

בהצלחה לכולם!

קל לעשות עסקים עם הסינים
כל עוד מבינים כיצד הם חושבים ועובדים!